تاریخ پر شکوه ایران قدیم

کاخ موزه سعدآباد

مساحت فعلی سعدآباد در حدود ۴۰۰ هکتار است‌. ساخت آن به درخواست رضا شاه پهلوی به منظور تهیه محلی ییلاقی برای خود انجام گرفت‌. امیر لشکر خدایار باغ بزرگی را در کرج برای این امر در نظر گرفت و قرار شد فردی به نام کشتکار از سوی رضا شاه باغ را رؤیت کند. اما این فرد به شاه پیشنهاد کرد تا ییلاق سعدآباد را خریداری کند. در آن زمان اراضی سعدآباد متعلق به سردار اعظم بود. حدود ۴۰۰۰ مترمربع مساحت و دو عمارت بیرونی و اندرونی داشت که توسط رضا رفیع برای رضا شاه خریداری شد. 
بعد از خریداری سعدآباد از سردار اعظم‌ تپه علی‌خان والی نیز از پدر سرتیپ والی به مبلغ ۷۰۰۰ تومان خریداری و سپس کاخ شهوند (سبز) بر آن بنا شد. بعد از مدتی باغ‌های نیمه ویران دیگری‌، توسط افراد رضا خان، از صاحبان آن‌ها خریداری و به تپه علی خان وصل شدند و به تدریج باغ سعدآباد فعلی به وجود آمد. در باغ سعدآباد، در مجموع، 18 کاخ از دوره های قاجاریه و پهلوی ساخته شده است‌. از این میان‌ پنج کاخ‌ بزرگ و بقیه به نسبت کوچک‌تر هستند.که در اینجا اسامی آنها نام برده میشود و توضیحاتی در مورد برخی از آنها داده میشود .
1- کاخ شهوند (کاخ موزه سبز فعلی)
2- کاخ سفید (کاخ موزه ملت)
3- کاخ احمد شاهی (در اختیار بسیج خواهران)
4- کاخ اختصاصی (موزه تاریخ طبیعی سابق در حال حاضر در اختیار نهاد ریاست جمهوری)
5- کاخ ملکه مادر (ساختمان جمهوری)
6- کاخ اسود (سیاه) و موزه هنرهای زببای فعلی
7- کاخ اشرف(موزه ظروف سابق)
8- کاخ غلامرضا
9- کاخ احمدرضا(در اختیار نهاد)
10- ساختمان عبدالرضا(اموراداری سعدآباد)
11- کاخ بهمن پهلوی پسر غلامرضا(مرکز آموزش)
12- کاخ شهرام پسر اشرف (موزه نظامی)
13- کاخ فریده دیبا (در اختیار نهاد)
14- کاخ های قدیم و جدید ولیعهد رضا پهلوی (موزه بهزاد و دفینه)
15- کاخ فرحناز و علیرضا فرزندان محمدرضا شاه (موزه خط و کتابت میرعماد)
16- کاخ لیلا (موزه آبکار)
17- کاخ شمس (موزه مردم شناسی)

بزرگ‌ترین آن‌ها کاخ سفید است‌. کاخ سعدآباد دارای ۱۸۰ هکتار جنگل طبیعی‌، چشمه سارها، باغستان‌، گل‌خانه و ... است‌. 
نگارخانه‌های موجود در کاخ سعدآباد بیش‌تر در کاخ‌های اختصاصی فرزندان محمدرضا شاه احداث شده و معماری آن‌ها به سبک بناهای امروزی است‌.
کاخ شهوند   کاخ دو طبقه شهوند تنها کاخی است که نمای آن به طور کامل از بیرون پیدا است‌. این کاخ در زمان سردار سپهی‌، در دامنه کمیز دره‌، روی تپه علی‌خان والی ساخته شد. ساخت این کاخ درسال ۱۳۰۱ ش شروع شد و درسال ۱۳۰۷ به پایان رسید. استاد جعفر کاشانی طراح و معمار کاخ بوده و در تزیین آن از هنرمندان و استادان ایرانی بهره گرفته شده است‌. طبقه زیرین آن شامل چند زیر زمین و طبقه بالای آن دارای یک سالن بزرگ آینه کاری است‌. آینه کاری را جعفرخان معمار انجام داده است‌. آن‌چه از شاه در این سالن به جا مانده یک میز و صندلی و زیر سیگاری او است‌. طرف راست سالن آینه دو اتاق وجوددارد که یکی از آن‌ها اتاق کار بوده است‌. دیوار اتاق یک متر ازاره خاتم کاری دارد که از جمله زیباترین خاتم کاری‌های جهان محسوب می‌شود. بالای خاتم کاری قطعه نقاشی‌ای با رنگ و روغن دیده می‌شود. اتاق طرف راست نیز اتاق انتظار است‌. 
سمت چپ سالن نیز دو اتاق است که مقرنس و آینه کاری‌های آن در منتهای ظرافت انجام گرفته است‌. سنگ‌های بنای کاخ شهوند از زنجان و سنگ‌های ستون‌ها ،مجسمه شیر و نیمکت‌ها از خراسان فراهم شده است‌. 
گفته می‌شود پیمان سعدآباد، که ایران مبتکر آن بوده است‌، در ۱۷ تیر ۱۳۱۶ ش‌، با حضور وزرای امور خارجه ایران‌، ترکیه‌، عراق و افغانستان در محل کاخ شهوند در ۱۰ ماده تنظیم شد و به امضا رسید.
کاخ سفیدکاخ سفید بزرگ‌ترین کاخ مجموعه‌، مخصوص پذیرایی از مهمانان خارجی، است‌. رضا شاه کاخ سفید را برای ایام تابستان‌، به منظور پذیرایی از مهمانان رسمی خود ،در نظر گرفته بود. در ساختن این کاخ نظر محمدرضا شاه بسیار مؤثر بود. به عنوان مثال یکی از ستون‌ها به دستور او سه بار خراب شد تا عاقبت با طرح او هماهنگی پیدا کرد. 
این کاخ دو طبقه است‌. طبقه اول شامل سرسرایی در وسط و اتاق‌های متعدد و یک سالن بزرگ است‌و طبقه دوم نیز مانند طبقه اول طراحی شده است‌. دیوارهای اتاق‌ها و سربخاری‌ها از سنگ‌هایی با نقش‌های طبیعی است که در برش و صیقلی کردن آن‌ها دقت فراوانی به کار رفته است‌. سنگ‌های بنای کاخ را از یزد، تفرش و خراسان‌ و سنگ سفید نمای خارج آن را از ولی آباد آورده‌اند. 
کاخ دیگر مجموعه کاخ محمدرضا شاه است که به سبک بناهای تازه ساخته شده و طرح آن با کاخ شهوند و کاخ سفید، که روح ایرانی بر آن‌ها حاکم است‌، اختلاف دارد.
کاخ ملکه مادر   
این بنا در سال 1345 شمسی بریا سکونت مادر شاه سابق یا همسر ضا شاه ساخته شده است و پس از پیروزی انقلاب کاخ مادر به کاخ موزه رجعت و عبرت اختصاص یافت . این موزه دارای دو طبقه و یک زیرزمین است . زیرزمن شامل سالن سینما و دستگاه صوتی و دو طبقه دیگر به سالن غذاخوری و اطاقهای مطالعه و پذیرایی و خواب اختصاص دارد .  کاخ همسر رضا شاه از جمله کاخ‌هایی است که بازدید آن تنها در ۲۲ بهمن‌، سال روز پیروزی انقلاب ،برای عموم آزاداست‌.
کاخ احمدشاهی    
این کاخ، قدیمی ترین کاخ موجود در مجموعه سعد آباد می باشد، که در اواخر سلطنت احمد شاه قاجار و از سال ۱۲۹۷، ساخت آن آغاز و در هنگام وزارت جنگی رضا شاه ساخت بنای آن به پایان رسید. پس از انقلاب، از این محل به عنوان مرکز بسیج خواهران استان تهران استفاده می شده است که قرار است این محل پس از بازپس گیری از بسیج، بازسازی و آماده بازدید عمومی شود. این کاخ، در حال حاضر غیر قابل بازدید می باشد.

موزه‌های موجود در کاخ سعدآباد عبارتند از: موزه نگارگری استاد فرشچیان‌، موزه جهان‌گردی برادران امیدوار، موزه مینیاتور بهزاد، موزه آبکار، موزه پژوهشی مردم شناسی‌، موزه هنرهای زیبا، موزه هنر ملل و موزه خط و کتاب میرعماد.
درهای باغ سعدآباد
1- در نظامیه که رضا شاه بیشتر از این در وارد سعدآباد میشد .
2- در زعفرانیه
3- در خیابان دربند که محمدرضا شاه بیشتر از این در وارد کاخ میشد .
4- در میدان دربند
5- دو در در جعفرآباد
6- در رودخانه
7- در کاخ سفید
در زمان پهلوی اول، سراسر با سعدآباد از رودخانه دربند مشروب میشد . رضا شاه آب رودخانه دربند راد خریداری کرد و به ابیاری این باغ اختصاص داد ولی پهلوی دوم دروازه ساعت از آب رودخانه را به رعایا بخشید . چون آب این رودخانه برای آبیاری سعدآباد کافی نبود ازدوازده رشته قنات های قدیمی و جدیدالاحداث استفاده گردید.
قنات های باغ سعد آباد1- هراش آباد (به فتح هاء)
2- قنات قوام الدوله
3- قنات کاخ سنگی
4- قنات جعفرآباد
5- قنات آب نما
6- قنات کاخ سفید
7- قنات های دفتر مخصوص
8- قنات جوادیه
9- قنات گلخانه
10- قنات کاخ شمس
11- قنات خوابگاه 

کاخ شهوند

مجسمه آرش کمانگیر در کنار کاخ سفید

برگرفته از:http://www.iraninterest.blogfa.com

+ نوشته شده در  دوشنبه بیستم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 18:22  توسط the prince  |